27.5.2019.

Посета Музеју града Београда - географска секција

Ученице из шестог разреда су у суботу 25.05.2019 год, у оквиру Географске секције са наставницом Маријом Дуканић посетиле Музеј града Београда и погледале изложбу -Стварање модерног Београда. . Заједно са ученицима из шестог разреда из Вишњице и њиховом наставницом, посматрали су слике и мапе Београда са краја 19 века , имали су прилике да виде преко 400 експоната из Збирке за архитектуру и урбанизам Музеја града Београда. Приказане фотографије, цртежи, пројекти, планови, разгледнице и архивска документа, илуструју разноврсне феномене из историје развоја Београда. између осталог, могли су да виде примере очуваног османског наслеђа, како се у 19. веку формирала српска варош, како су изграђени водовод, канализација и уведена електрича енергија. Затим, како се, између два светска рата, Београд формирао као европски град, добио свој први Генерални урбанистички план, како се у њему становало, како су настављени радови на уређењу града, подизању паркова, проширењу инфраструктуре, и како су изграђени мостови, Панчевачки и Моста краља Александра који је спојио Београд и Земун. На крају је приказано како је Београд обнављан после Другог светског рата и у ком правцу се развијала његова архитектура. Ученицима је посебно било занимљиво у кинотеци у којој су приказани краћи филмови о изградњи града, мостова, путева, зграда.