16.10.2017.

Дан здраве хране

Дан здраве хране 16. октобар је повод да се дружимо уз здраву храну и да научимо нешто ново. Ученици од 1. до 4. разреда су у својим учионицама осмислили празник здраве хране, посетили једни друге и испробали: џемове, ајваре, разне пите, салате, воће, колачиће, сокове, чајеве... Хлебови су били од црног, интегралног, ражаног, кукурузног брашна, а у 2/1 су сами направили и испекли хлеб од мешаног брашна са додацима. У пријатној атмосфери са дискретном музиком, поред наглашене естетике сервираних столова по учионицама, ученици 3/1 и 4/3 и група предшколаца из наше школе, су се још похвалили и изложбом ликовних радова у холу школе, којој су неки од нас додали ликовне радове од пластелина, изложбу фотографија или веселе фигуре извајане од правог воћа и поврћа. И младе песнике на заједничку тему, су подржале њихове наставнице Српског језика Љиљана и Гордана, па смо имали прилику да чујемо песме на нашу тему Невену Станишић из 6/3 и Душана Александрова из 7/1 у холу школе, где су заједно са другарима из својих одељења и одељења 5/3 и 2/1 (који су поставили штанд са храном), показали видео-презентацију на тему воћа (Јован Тодић 7/1) или асоцијација за најмлађе (Катарина Пјевац 7/1). Уз дегустацију гледали смо наставни, војни филм „Кров у природи“ из далеке 1969. (уочивши да су млади увек свесни, као и свака цивилизована и еколошки образована особа, значаја незагађеног земљишта, воде и ваздуха) и подсетили се да је данас најздравија храна из природе тј. самоникло јестиво биље и гљиве. На ову тему имали су шта да кажу једном зрелом пано-презентацијом ученици 8/2 са наставником биологије Жељком Јанковићем. Упозорили су нас на штетне последице нездравог начина исхране, објаснили значај витамина, беланчевина, угљених хидрата, биљних масти... и забавили нас мање познатим информацијама о воћу и поврћу на разним крајевима наше планете. Посебно изненађење су били изузетни хлеб и намаз које је донео наставник Жељко, сок од коприве, мед са Хомоља и парадајз салата са руколом и зачинима. Организатори ове манифестације су наставници задужени за развој и јачање еколошке свесности ученика: Мирослава Лазаревић, Жељко Јанковић и Зорица Митровић; штанд са храном у белом холу су уредиле наставница верске наставе Невенка Давидовић са тек дипломираном „студенткињом“ Учитељског факултета Наташом Миловановић, која је након професионалне праксе у септембру, дошла да посети ученике 2/5 и ментора; за организацију простора је са другарима био задужен ученик Максим Радовић из 8/1. Захваљујемо се свим учесницима, а посебно мамама и бакама које су послале здраву храну за нашу манифестацију.

Извештај написала: Мирослава Лазаревић